NYHEDER BIBELEN JESUS GRUNDTEKSTER FOLKEKIRKEN KIRKERETNINGER KIRKEHISTORIE PERSONER LEKSIKON TEMA ARKIV
Anmeldelser

Opdateret udgave af Luthers lille Katekismus

11. okt 2006 07:35 "Katekismus Updated" er en ny udgivelse, hvis ærinde er at formidle Luthers lille katekismus til nutidsdanskere. Dog vil den formentlig ikke egne sig til selvlæsning for unge uden kendskab til kristendom, som den blandt andet er henvendt til, mener Kristendom.dk's anmelder

Billede
- "Katekismus Updated" er alt i alt en smuk bog, som jeg tror kan være velegnet til undervisning i og samtale om, hvad kristendom er, skriver anmelder Christian Meidahl. Fra omslaget

Kommentér
Share
Links
Læs også
Fakta
"Katekismus Updated" er udgivet i forbindelse med Kristent Pædagogisk Instituts (KPI) Katekismusprojekt, som har til formål at formidle den evangelisk-lutherske tro til børn, unge og voksne i skole, hjem og kirke.
Fakta
Anmelder Christian Meidahl er cand. theol. og cand. phil. i pædagogik. Han er sognepræst ved Vor Frue Kirke i Aalborg og har desuden bidraget til forskelligt  undervisningsmateriale til folkeskolens kristendomsfag, heriblandt serien "Os og kristendom".
Udskriv
Tip en ven
Af Christian Meidahl
Forlaget Lohse har sammen med blandt andre Credo Forlag udgivet den lille bog "Katekismus Updated". Luthers lille Katekismus har haft en utrolig betydning for undervisningen i kristendom siden den udkom første gang i 1529. Den var til brug for præsten, læreren og især husfaderen som vejledning i undervisning af børn og unge. Den består af de fem hovedstykker: De ti bud, Den apostolske trosbekendelse, Fadervor, Dåben og Nadveren med korte forklaringer. Den findes aftrykt bag i de fleste udgaver af Den danske Salmebog.
I forordet til "Katekismus Updated" slås det fast, at udgivelsen ikke er identisk med Luthers lille Katekismus, men, siges det, det er tæt på. Sådan bør det være efter udgivernes mening, da det er deres overbevisning, at den evangelisk-lutherske tro ikke kan bevares uden at fastholde mange af de gamle formuleringer.


Men samtidig slås det også fast, at "Katekismus Updated" er noget helt andet end Luthers lille Katekismus. For sproget er blevet forenklet, og der er foretaget udeladelser og tilføjelser.

Annonce
Personligt synes jeg, at teksten ligger så tæt på Luthers lille Katekismus, at det nok er mere korrekt at sige, at teksten et tæt på snarere end at sige, at der er tale om noget helt andet i "Katekismus Updated".

Vellykket lille bog

Målgruppen er "en ung eller voksen med et mindre kendskab til kristendom". Alle andre skal dog også have anledning til at lære katekismens guldgrube at kende, og derfor vil der i de kommende år blive udgivet en række materialer, der knytter sig til "Katekismus Updated". Det fremgår ikke klart, om det kommende materiale er tiltænkt personer med et endnu mindre kendskab til kristendom eller et større.

Før mine konkrete nedslag i bogen, vil jeg gerne slå fast, at jeg synes, at "Katekismus Updated" på mange måder er en vellykket lille bog med en letlæselig tekst og et indbydende layout.

Konkrete kritikpunkter

Jeg har dog et par konkrete kritiske bemærkninger til udgivelsen.

Til det 3. bud, "Husk hviledagen", hedder det blandt andet: "Og vi har lov til at hvile fra vores daglige arbejde en dag om ugen". Det virker som en noget tam kommentar i en verden, hvor vi er ved at pukle os ihjel af arbejde, arbejde og atter arbejde.
<div class="factsBox">I "Katekismus Updated" finder man enkle forklaringer til de vigtigste led i den kristne tro: De ti Bud, Forsagelsen, Trosbekendelsen,  Fadervor, Guds ord, Dåben, Nadveren, Skriftemålet, Morgen- og aftenbøn.</div>
Til det 9. bud kommenterer forfatterne, at vi ikke skal misunde vores medmenneske, hvad han ejer. "I stedet skal vi respektere, hvad han ejer, og hjælpe ham til at beholde det". For mig at se kryber man her uden om et stigende problem i vores samfund og på verdensplan, hvor forskellen i økonomi mellem mennesker synes at blive større og større. Hvad vil det sige at respektere det, den anden har, og hjælpe ham til at beholde det? Vi får ikke noget svar.

I indledningen til Fadervor taler "Katekismus Updated" om Gud som "vores almægtige Far" i stedet for at følge Luther, der taler om Gud som vores "sande far". Ordet almægtig giver andre associationer end sand. Det spørgsmål vil straks blive stillet: Når Gud er almægtig, hvorfor er der så så meget ondt?



I afsnittet "Guds ord" hedder det: "Hvad er Guds ord? Det er Guds tale til os ved sin søn Jesus Kristus og ved sine profeter og apostle i Bibelen". Og der henvises herefter til Hebræerbrevet. Nu er bogen beregnet på dem, der ikke ved meget, og de kan få det indtryk, at profeter og apostle her stilles på linie med Jesus. Når man vælger at bruge et afsnit på Guds ord, tror jeg, at man burde fastslå, at Jesus primært er Guds sande ord.

Om skriftemålet hedder det, at man skal opsøge "en præst, forkynder eller kristen". Det lyder næsten som om, at forkynderen og præsten ikke er kristne.

Men: Alt i alt en smuk bog, som jeg tror kan være velegnet til undervisning i og samtale om, hvad kristendom er. Jeg tror dog ikke, at den er særlig egnet til selvlæsning for unge.

"Katekismus Updated", Carsten Hjort Pedersen m.fl., Lohse Forlag, 2006. 40 sider, 49,95 kr. Illustreret.

Kommentér denne artikel Share

 
 




 



 

Seneste nyt om religion
 
Seneste nyt om kirke og tro

 

Temaer fra religion.dk

Temaer fra kristendom.dk

Temaer fra Kristeligt Dagblad


 
 

Stil dit eget spørgsmål til kristendom.dk

Kategori (vælg en af de nedenstående kategorier) *


*


*


*


NB: Alle felter med * skal udfyldes

 
 
 
 
 

 
 
 
Liv&Sjæl
Vi skal have fat i glæden
ET VIDUNDER AF LER
Uhelbredeligt syge og døende behandles for ringe
Livet er med den, der holder ud
Lasses afsked med sin fod
HOLDBARHEDSPROBLEMER
Hvornår har man pligt til at gribe ind over for naboen?