14. maj 2007
Foreningen Agape, der tilbyder hjælp til homoseksuelle, der vil være heteroseksuelle, har igen fået adgang til Tips- og Lottomidlerne.
- Vi er meget tilfredse med, at vi nu har Socialministeriets og Psykolognævnets ord for, at det, vi har gjort og fortsat gør, er etisk forsvarligt, siger Agapes Landsleder, Lars Thiedemann.
- Vi hjælper gerne alle, der kommer til os med deres smerte, siger han.
Tidligere på året fik Agape frataget sin støtte, da der opstod tvivl om, hvorvidt foreningens psykologer holdt psykologi og kristendom adskilt.
Agape baserer sin terapi på amerikansk psykologi, der hjælper klienten med at ændre sin homoseksuelle drift, hvis den er smertefuld for personen. Sagen begyndte, da Agapes autoriserede psykolog, Ole Rabjerg, i en mail skrev, at han gerne ville hjælpe en kristen, lesbisk pige med at blive heteroseksuel. Men på baggrund af en vurdering fra Psykolognævnet har Socialministeriet nu genoptaget støtten.
Psykolognævnet skriver i sin udtalelse, at der ikke har været tale om konkret konsultation i den enkelte sag, "men alene om en gensidig orienterende afstemning af forventninger til eventuelt kommende samtaler." Derfor har man valgt ikke at gøre mere ved sagen.
Men Psykolognævnets vurdering er ikke god nok, mener SF'eren Pernille Vigsø Bagge, der er medlem af Folketingets Socialudvalg.
- Jeg vil gerne se noget dokumentation for de anerkendte, psykologiske metoder, der kan fjerne folks homoseksualitet. Det er i hvert fald ikke noget, vi skal bruge offentlige midler på, siger hun og fortsætter:
- Hvis homoseksuelle oplever deres seksualitet som et problem, er det kun, fordi de møder diskrimination i det samfund, de befinder sig i.
Hun vil nu rejse sagen over for socialminister Eva Kjer Hansen (V). Det har ikke været muligt at få en kommentar fra ministeren.