Af Doris Ottesen |
8. august 2007
Sønnen til den berømte forfatter til Narnia-bøgerne, C.S. Lewis, skriver beundrende om faderen i ny biografi
Der findes vel næppe det barn eller den voksen, der ikke har stiftet bekendtskab med C.S. Lewis' fortælling om eventyrlandet Narnia, enten som bog/bøger eller som film. Bøgerne hører til de mest solgte børnebøger nogensinde, og filmatiseringen er meget vellykket.
C.S. Lewis (1898-1963), der oprindelig var erklæret ateist, må betegnes som det 20. århundredes mest markante kristne apologet. Han var allerede en berømt forfatter, da han skrev sin store fortælling om de fire søskende, Peter, Susan, Edmund og Lucy, der under et ophold hos den gamle professor i Oxford bag garderobeskabet oplever kampen mellem det onde og det gode i skikkelse af den hvide heks og løven Aslan.
C.S. Lewis, der i øvrigt var en nær ven og kollega til den berømte forfatter til "Ringenes Herre", J.R.R. Tolkien, lagde aldrig selv skjul på, at fortællingen om løven Aslan, der dør en stedfortrædende død for atter at genopstå, er en eventyrlig genfortælling af Jesus lidelse, død og opstandelse.
Mange vil også kende historien om C.S. Lewis' bevægende møde og senere så tragisk korte ægteskab med den fraskilte, amerikanske forfatter Joy Gresham fra den fremragende film om dette møde, "Shadowlands" fra 1994.
Nu har så Joy Greshams yngste søn af første ægteskab, Douglas Gresham, skrevet en lille bog, som han har kaldt "C.S. Lewis - et personligt portræt". Bogen giver et udmærket indblik i C.S. Lewis', eller Jacks ganske hårde opvækst og senere temmelig dramatiske liv.
Jack, som han foretrak at kalde sig blandt familie og venner, var hele livet stærkt knyttet til sin ældre, alkoholiserede bror, Warren, kaldet Warnie. Brødrene mistede deres mor, da Jack var ti år gammel. Faderen lukkede sig inde i sin sorg og begge brødre blev sendt fra Belfast i Nordirland til kostskoler i England. Kostskoler, vel at mærke, som man vist ellers skal læse Charles Dickens for et finde magen til. En rædselsfuld barndom og skolegang, der først fandt sin lykkelige slutning, da Jack kom på Oxford Universitet og senere blev lærer samme steds.
Men så kom "Den store Krig". Jack blev sendt af sted på sin 19-års fødselsdag og gjorde turen i skyttegravene med. Han kom derfra med livet i behold takket være en granat, der dræbte hans sidemand, men kun fyldte hans egen krop med granatsplinter. Jack, der efter krigen led af depression, havde forinden sammen med en irsk ven aflagt gensidigt løfte om, at, hvis en af dem døde, ville den der overlevede tage hånd om den andens familie.
Vennen døde, og Jack tog sig da af såvel mor som søster, til den første døde som sindssyg og den sidste blev gift. De boede hos ham, og han forsørgede dem. Opgaven udviklede sig til noget nær et mareridt både materielt og åndeligt, men det faldt aldrig Jack ind at svigte sit løfte, skønt det problematiserede hans forhold både til faderen og broderen.
Men under alt dette voksede C.S. Lewis' berømmelse. Han skrev det ene værk efter det andet, såvel essay som romaner - "Fra Helvedes Blækhus", "Det er Kristendom", "En sorgens Dagbog" - og altså også de i alt syv bøger i serien om eventyrlandet Narnia.
"C.S. Lewis. Et personligt portræt" er en hyldest til C.S. Lewis, som hans stedsøn, bogens forfatter Douglas Gresham, tydeligvis har elsket og beundret over alting. Det af og til lidt naivt, fromme og indimellem temmelig ubehjælpsomme sprog virker som en barriere for bogens budskab, som ellers er fuldt af væsentlige oplysninger og gode iagttagelser. Ikke mindst fremstillingen af Første Verdenskrigs rædsler gør indtryk. Bogen er ledsaget af en cd-rom, der fortæller supplerende om C.S. Lewis liv og værk. Også den fremstår dog noget bleg, når man kender "Shadowlands"' fornemme digteriske fremstilling.
*Douglas Gresham: C.S. Lewis - et personligt portræt. 192 sider. 200 kroner. Lohse.
FACEBOOK: Bliv ven med kristendom.dk og vind en iPod Nano