Send artiklen Vor daglige brød til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Vor daglige brød

Filmen "Vor daglige brød" skildrer på barbarisk vis den europæiske fødevareproduktion. Men er den almindelige forbruger virkelig uvidende om, hvordan det kan være, at så meget mad kan produceres så billigt?

Fakta

Fakta

Vor daglige brød er en dokumentarfilm om det vestlige samfunds fødevareindustri. Filmen rummer...
Læs mere

Fakta

Anmelder for kristendom.dk Mikkel Elbech skriver desuden for Gaffa og studerer Æstetik og Kultur...
Læs mere
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

At blive vegetar af at se Nikolaus Geyrhalters film "Vor daglige brød" om Europas industrielle fødevareproduktion er som at blive venstreorienteret af at se en film af Michael Moore

Ligeså lidt overraskende som det er at høre, at politikere fra tid til anden lader sig korrumpere af magtens djævelske goder, ligeså lille bør forskrækkelsen være, når Geyrhalter med nydeligt udviklet æstetisk sans skildrer dyr, der bliver behandlet som - ja, dyr. At den frase har sin berettigelse, er filmen et særdeles illustrativt eksempel på, men metaforen stopper ikke ved det billede af mennesket som den overlegne skabning, der ellers synes at være den dominerende association.

Nuvel, I filmen er der et utal af eksempler på mennesket, der som selvudpeget gud brutalt styrer liv og død for kontinentets kyllinger og kvæg og øvrige skabninger. Men at mennesket i snart ligeså mange af filmens eksempler befinder sig på et tilsvarende niveau skildres ligeledes, selvom det egentlige fokus ikke synes at være placeret her.

Livløse nyttedyr

Når kapitalismens hvide slaver plukker æbler i marken, ser tilværelsen ofte ligeså trøstesløs ud, som den gør for burhønsene. Som den flok nyttedyr, de i sandhed er reduceret til, er der ingen melodiøse bønner til højerestående skabninger, der kunne signalere et håb om befrielse. "Let my people go" ville lyde ganske malplaceret midt i denne nærmest bedøvede og konstante plukken.

Annonce
På samme måde synes livskraften ofte suget helt ud af de slagteriarbejdere, der svinger knivene gennem dyrekorpus efter dyrekorpus. Det hænder ofte, at de minder om de kreaturer, der afgiver deres livs sidste nervøse trækninger, sekunderne efter skuddet har ramt deres pande, netop før de livløst sprættes op på stribe.


Rundt regnet er det de to hovedgrupper, som filmen undlader at inddrage, der nyder bedst af de industrielle mekanismer: Indehaverne af maskineriet, og så naturligvis forbrugerne, der får deres produkter til dejligt billige penge. Førstnævnte gruppe må forventes at have et grundigt indblik i produktionsarbejdet - men spørgsmålet er, om ikke kun en naiv repræsentant for sidstnævnte gruppe for alvor vil blive forskrækket over, hvordan det går til, at så store mængder fødevarer bliver produceret til så få penge.

Ikke nær så objektiv som tilsigtet

Geyrhalters mål er at skildre fødevareindustrien på så objektiv vis som muligt, således at modtageren - ikke mindst placeret i rollen som forbruger - selv kan tage stilling til, hvad denne synes. Heri ligger en idé om, at en fornuftig stillingtagen ikke allerede har fundet sted. Ved på ganske udpenslende vis at skildre blodige slagtninger er det imidlertid svært ikke at fornemme hvilken retning, filmmageren gerne vil skubbe sit publikum i. For alment oplyste borgere er der dog næppe særlig mange illusioner om køer, der danser frit omkring i solbeskinnede enge, der bliver bristet ved at bevidne den 92 minutter lange montage.


Således må der som udgangspunkt være taget stilling allerede. Når der ikke fokuseres på hverken grise, der bider hinanden til blods i trange stalde, eller konsekvenserne af ulovlige dyretransporter, kan forargelsen hos publikum ikke være større end som så. I hvert fald næppe større end trangen til den millionbøf, der indgår i det daglige brød for alskens personer kontinentet over.

Velproduceret arkivmateriale

Det er fristende at bifalde en film, der går så lodret imod konventionerne, som denne gør, med den komplette udeladelse af plot, dialog eller underlægningsmusik - hvis det så bare for alvor fungerede og tryllebandt. Men længslen efter noget, der ikke blot ligner velproduceret arkivmateriale fra TV-Avisen, vokser sig større og større, som tiden går. Langt hen ad vejen bliver filmen derfor et eksempel på, hvorfor konventionerne blev konventioner i første omgang.


Konceptet kan i sin grundform ikke affejes fuldstændigt, men selv for den mest tungnemme må budskabet i Geyrhalters film forventes at være trængt ind efter i hvert fald en halv time. Et budskab, der - forhåbentlig - skyder over målet, fordi nutidens europæere ikke er så blåøjede, som de er sat til at være. Især ikke de, der frivilligt bruger halvanden time i selskab med en plotløs montage om halvdøde æbleplukkere og heldøde kvægkorpusser.




Vor daglige brød
Østrig, 2005
Instruktion: Nikolaus Geyrhalter
1 time 32 min.
Premiere d. 31 august 2007 i Empire Bio, Vester Vov Vov i København; Cafébiografen i Odense; Øst for Paradis, Århus.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med kristendom.dk og vind en iPod Nano

Hold mig opdateret

flexblock

Ny katolsk hjemmeside uden fornyelse

"Kvindelig middelalderteolog burde være mere kendt"

Nye tanker om kristen mystik

En enke taler ud om sorgen

Sygdom udfordrer parforholdet

Vi skal ikke forsvare, men anklage Gud for lidelse

- Folkekirken.dk er alt for pæn

- Folkekirken.dk er lækker og indbydende

Anmeldelser Den nye version af folkekirken.dk indbyder folk til at lade kirken være en ramme...

Det ny folkekirken.dk: Mere viden end inspiration

Ny bog hjælper til fordybelse i troen

Paven skriver intelligent om tro, håb og kærlighed

Kritisk bog om alternativ behandling er udkommet

Guds Moder og Himlens Veninde

Klimadebat handler også om sjælen

Maria Stuart – nu uden kristendom

Stjerneskuddene flyver på Anemoneteatret

Narnia: Frihedens rige skal forsvares

Indy uden kant

Angstens ansigter

Er juleevangeliet digt eller åbenbaring?

Sigurds juleevangelium går rent ind

Svensk pop-eksistentialisme beskriver hverdagens tomhed

Drømme er Guds glemte sprog

Den gamle mand og klostret

Over 1400 til lovsangskoncert i København

Ondskab i kunst og religion

Fadervor bliver foldet ud

En hyldest til mennesket C.S. Lewis

En traditionel bog om traditioner

Dunkel magi med kristne undertoner i ny Potter-film

Englenes foranderlige væsen

Kristus og de hjemløse sjæle

Kort og godt om bøger om kristendom

Når det sublime står bøjet i neon

Det er bedst, når far er glad

Smerten ved kærligheden

Berigende læsning på hospitalsgangen

Bønner til tiden

En eventyrlig frelseshistorie

Mellem Jesus og Dan Brown

I klostrets dybe stille ro

Ligklædet i grænselandet mellem tro og viden

Det handler om at acceptere Guds vej

Mennesket er hele tiden undervejs

Lykken skal opdages på ny

Efter Jesus langs støvede sydstatsveje

Børn som bibelfortolkere

Ingen sorg ligner andres

I lyset af de gamle kirkefædre

Et kys fra Kristus

Køb lykken i boghandlen

Værdifuld bog om den kristne jul

Pilgrimsvandringen er en ørkenvandring

Himmelblå lader salmerne folde sig ud på debutalbum

Usaglig bog om satanisme

Her er der noget at tænke over

Amerikansk sanger med tekster om tro gæster Vega

Sandheden skal høres fra børn

Strålende renæssance-koncert i Holmens Kirke

Flot studiebog om Markusevangeliet

Ud af alkoholens mørke

Opdateret udgave af Luthers lille Katekismus

Tro i tvivlens mørke

Det' ik' for børn

Finsk skæbnemosaik

Udødelige Kierkegaard

Højlund bedre 'live' end på skrift

Sfinxens gådefulde smil

Kunsten at være et godt menneske

Syv veje til Caminoen

En livsvandring fra ateisme til kristendom

Med snert og brod

Kolosser i kamp

Et banalt mysterium

En meditativ læsning af Johannesevangeliet

Hvem var Jesus?

Kærlighedens former

At genfinde troen

Gud som bodyguard

Forbundne personer

Fader Vor letter ikke

Når fornuften når sin grænse

Det moderne menneskes forbandelse

Guds øje er en tordensol

Fra storbyen til Grand Canyon

Glædeligt gensyn med Brideshead

Den fremmede

Hvem dræbte drengen?

Hvem, der ligger i København

Flere kristne bliver muslimer

Hvor går man hen når man går bort

På englevandring i København

Staten har brug for kirken

Historien om en vandrestjerne

Via Dolorosa for fuldt udtræk

God balance på engelsk version af folkekirken.dk

Skrabet bibel til mobilen

Selv i citroner er der tro

Gribende afskedsbrev fra far til søn

Etik, tjeneste og kristent lederskab

Mellem brødre

Grænsen mellem normalitet og vanvid

flexblock
flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​