For at debattere skal du være logget ind. Indtast din e-mailadresse og adgangskode herunder. Hvis ikke du har et login, skal du vælge "Nej, jeg er ny bruger".
Send artiklen Kan man være kristen uden at være døbt? til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kan man være kristen uden at være døbt?

Det viser noget om, hvad dåben (blandt meget andet også) er - nemlig en offentlig bekendelse af kristen tro og en overgangshandling, der betegner et menneskes indtræden i den kristne kirke, skriver Anders Blichfeldt Christensen.

- Arkiv.

Annonce flexblock
flexblock

TEMA: Spørg om kristendom

  • Tilgiver Gud alt?
  • Hvornår kom kristendommen til Danmark?
  • [*]Kan man selv bestemme, hvilken kirke man vil giftes i?
    Læs hele temaet her
    flexblock

    Her er artiklen i temauniverset

    flexblock
    7 debatindlæg

    Vi hører ikke noget om, at apostlene var døbt. Men ingen betvivler deres kristne tro af den grund, skriver sognepræst Anders Blichfeldt Christensen i kristendom.dks brevkasse

    Spørgsmål:

    Kan man være kristen uden at være døbt?

    Svar:

    Svaret må nærmest blive et "Tjah ...", for det er ikke så ligetil at svare på dette spørgsmål. Det Nye Testamente giver ikke noget klart svar. Ej heller den kristne verdenskirkes praksis.

    For nu at begynde med begyndelsen, så var apostlene ikke døbt. Eller hvis de var, hører vi ikke noget om det i Bibelen. Men ingen betvivler deres kristne tro af dén grund.

    Samtidig gjorde Jesus det klart, at de selv samme apostle skulle drage ud i hele verden og døbe mennesker som led i kirkens udbredelse. Dåb og kirke hører med andre ord uløseligt sammen. Hvor der er kirke, er der også dåb. Så spørgsmålet skulle måske snarere lyde: "Kan man være fuldgyldigt medlem af den kristne kirke uden at være døbt?" Og så bliver svaret NEJ.

    Annonce
    Rundt om i verden er der mange mennesker, der betragter sig selv som troende kristne, men som ikke er døbt. De kan have forskellige grunde til dén holdning - for eksempel at de bliver 'straffet' af myndighederne, hvis de tager det afgørende skridt, som en dåb er. Jeg har talt med en kinesisk kristen, der forklarede mig, at mange faste kirkegængere i Shanghai udsætter dåben i årevis, fordi de gerne vil vide mere om kristendommen først.

    Det viser noget om, hvad dåben (blandt meget andet også) er - nemlig en offentlig bekendelse af kristen tro og en overgangshandling, der betegner et menneskes indtræden i den kristne kirke.

    Det nærmeste svar, jeg kan give, er at man kan være overbevist om kristendommens sandhed, og man kan bede til Kristus - uden at være døbt. Man kan være fascineret af og engageret i kristendom på et dybt personligt plan - uden at være døbt. Men uden dåb er man ikke med i nadverens fællesskab. Hvilket betyder, at man er udenfor menigheden. Og kristen kan man nu engang ikke være for sig selv. Det er noget, man er i fællesskab med andre kristne.

    Dette er noget, mange godt ved følelsesmæssigt. Fra feltpræster ved jeg, at de unge mænd, der skal til Afghanistan eller Irak som soldater, ofte ønsker at blive døbt, hvis de ikke er det - inden de skal af sted. Som sognepræst oplever jeg sommetider, at mennesker, der ikke er blevet døbt, får store problemer, når døden melder sig.

    En udøbt kristen er et menneske i en særdeles usikker position. Og derfor er det bedst at afklare sin stilling og blive døbt, hvis man ikke er det og gerne vil være en kristen.

    Anders Blichfeldt,
    sognepræst i Holeby og Bursø
    Fortsættes på næste side »
    Læs hele artiklen 1 | 2

    Kan man være kristen uden at være døbt?

    Læs artiklen bag debatten her: Kan man være kristen uden at være døbt?
    Medlemmer af Frelsens Hær er ikke døbte med vand, men med Helligånd og Ild - de er kristne om nogen. Det afgørende er en personlig tro på Jesus Kristus, at han er gået i synderes sted - dåben er et ydre tegn på en sådan tro.
    Frelsen skyldes udelukkende Guds nåde, som fremkalder tro og tilskynder til gode gerninger og bekendelse af denne tro. Ved egen kraft, kan vi intet gøre til vor frelse - Gud alene æren.
    Del Link til dette indlæg
    Anonym
    2 år siden

    Veteran

    Registreret:
    8. juni 2010

    Indlæg: 69574

    Re: Kan man være kristen uden at være døbt?

    Læs artiklen bag debatten her: Kan man være kristen uden at være døbt?

    Guds fred være med jer alle.

    Nej man kan ikke være kristen uden at være døbt, der ligger hele kristendommen på.
    Nej der står godtnok ikke at desciplene var døbt, men der står at de døbte, og en anden ting mere er at der står jo heller ikke at de gik på toilettet selv om vi ved at de måtte havde gjort det.
    Skulle alt havde været skrevet ned i Bibelen så havde den været ufattelig stor og aldrig færdig.

    Jeg håber min pointe er gået ind. Janua.
    Del Link til dette indlæg
    Anonym
    2 år siden

    Veteran

    Registreret:
    8. juni 2010

    Indlæg: 69574

    Re: Kan man være kristen uden at være døbt?

    Læs artiklen bag debatten her: Kan man være kristen uden at være døbt?
    Jeg er fuldstændig enig med Anders Blichfeldt i, at kristen tro og dåb hører nøje sammen. Men jeg tror ikke, vi er enige om rækkefølgen.

    Sådan som jeg læser NT, så er dåben en følge af troen og ikke omvendt. Tro først og så dåb, som en offentlig bekendelse af,at man er kommet til tro. Derfor foretrækker jeg også troendes dåb (nogle kalder det voksendåb, men det er noget vrøvl, for det kan også foregå som 9 årig f. eks.

    Når det er sagt, så må jeg også sige, at jeg fuldt ud anerkender barnedåben, men finder det mere rigtigt at blive døbt efter, man er kommet til tro og har iøvrigt svært ved at finde nogle argumenter i NT for barnedåb. Jeg ved at mange henviser til, at Jesus sagde: Lad de små børn komme til mig, for dem vil jeg velsigne. Men han sagde netop velsigne og ikke døbe.

    Nå men det er nu en anden snak, der ikke har noget direkte med spørgsmålet at gøre, men derimod med svaret.

    Selvfølgelig kan man være kristen, bekendende kristen, uden at være døbt, men jeg finder det underligt, når nogen er det, hvis er ikke ligger meget tungtvejende årsager til grunde for det. Så langt er jeg fuldstændig enig med Anders Blichfeldt. Dåben må være en konsekvens af troen og derfor bør man lade sig døbe, når/hvis man er kommet til tro.

    Men som nævnt kan der være tungtvejende grunde til - i hvert fald - at udskyde det. Anders Blichfeldt nævner eksempler fra Kina. Men vi kan også nævne eksempler fra Danmark, f. eks. når herboende muslimer kommer til en personlig kristen tro og tager imod Jesus som deres frelser. Der findes kristne, der tidligere har været muslimer, der ikke tør lade sig døbe på grund af dødstrusler fra familien.

    Jeg har to gange været til gudstjeneste med dåb i Massoud Fouroozandehs kirke, Church of Love i Odense. Her har jeg overværet, at 3 tidligere muslimer er blevet døbt.

    I mange kirker må der ikke fotograferes ved kirkelige handlinger, for ikke at forstyrre handlingen. I Church of Love må der heller ikke fotograferes af andre end nogle fra kirkens ledelse under dåbshandlingen, men det er fordi, man er bange for, at sådanne billeder skal falde i forkerte hænder og blive årsag til forfølgelse. Man har eksempler på sådan forfølgelse fra Norge, hvor muslimer er blevet døbt.

    Anders Blichfeldt giver udtryk for, at man ikke må deltage i nadveren, hvis man ikke er døbt. For mig at se er nadveren for alle troende, altså for alle kristne, og jeg kan ikke finde bibelsk belæg for, at ikke-døbte ikke må deltage i nadveren. Og hvor skulle de egentlig ikke have adgang til nadveren, der er et mindemåltid for alle, der tror på Jesus Kristus?

    Bjarne Nederby Jessen, medlem af frikirkesamfundet, Det Danske Missionsforbund
    Del Link til dette indlæg
    Anonym
    2 år siden

    Veteran

    Registreret:
    8. juni 2010

    Indlæg: 69574

    Re: Kan man være kristen uden at være døbt?

    Læs artiklen bag debatten her: Kan man være kristen uden at være døbt?
    Kan man være kristen uden at være døbt?

    Der er et rigtigt godt spørgsmål, for hvad med alle dem, som levede før Kristus, og hvad med dem, som ikke har hørt om ham.
    Anders Christensen Blichfeldts svar er rigtigt godt: ”tjah”, hvem kan svare!
    Hvis vi lader apostelen Peters svar på Jesu spørgsmål: Hvem tror du jeg er, være prøven, så må et menneske kunne svare som han: Du er Jesus Kristus Guds søn!
    Herefter kommer der mange ”mærkelige” spørgsmål / udsagn om dåben.
    Lad mig først sige, at der en ældgammel menneskelig skik, at der høre gerning, handling, ting sammen med en følelse. Jeg vil tro, at hvis du elsker din kone giver du hende et kys, en blomst etc. Hvis man er ridder, blev man slået med et sværd. Hvis man var ypperstepræst, fik man et særligt udstyr. I religionen hører ord og tegn ofte sammen. Gud satte et Kainsmærke og regnbuen. Når de gamle gav en omvendelsesdåb, blev den gamle Adam (synderen) druknet. Det skulle kunne ses. For mange mennesker betyder det også meget, at de foruden rosende ord få en orden. Noget man kan se.
    Sådan tror jeg også, at den kristne dåb havde betydning for det enkelte menneske. Nu er der sket noget. Problemet kommer, når kirken kommer ind i billedet. Det er jo en samling af enstroende. Nu ved kirken, hvem man har med at gøre. Hvis man ikke kan lide lugten i bageriet, må man forlade bageriet – eller bliver smidt ud.
    Derfor kan nogle hævde, at dåben er en offentlig bekendelse – nu hører jeg til der! Der er sket en ændring. De forskellige kirkesamfund har så fundet på deres måde at gøre det på, men det er jo ligegyldigt, hvis du er kristen.
    Der lægges også vægt på fællesskabet. Mon det kan betyde noget for at være kristen? Jeg tror mere det drejer sig om, at fællesskabet giver en slags magt, derfor vil man hævde, at en person er uden for, hvis denne ikke er døbt. Tanken om, at man ikke kan være kristen for sig selv. Hvorfor ikke? Er det et ønske om, at have styr på sjælene?
    Når ACB bruger ordet ”fuldgyldigt” medlem. Der skulle så være kristne af forskellige grader. Det kan ikke være rigtigt!
    ”Uden dåb er man ikke med i nadverens fællesskab”! skriver ACB. Det må da bero på et kirkesamfunds ønske om at udøve sin magt over kristne! Disse samfund kan end ikke blive enige om, hvad nadver er – tænk tilbage på reformationens splittelse. Hvor mange luthersk evangelisk kristne ved det? Præster ?
    Vi kan også blive forskrækkede, når vi bliver præsenteret for udsigterne efter vor død, hvis vi ikke er kristne eller døbte. Hvem ved noget om det? Så er det bedst at afklare sin situation, skriver ACB. Bliv kristen for en sikkerheds skyld. Nej, den tror jeg ikke på. Man kan ikke sådan blive kristen – altså tro at Kristus er Guds søn. Det kommer til os som en gave. Vi må så være klar til at modtage.
    Når # 624 mener, at det ligger i hele kristendommen, menes der så kristendommens magtstruktur. Det er klart, at jeg kan vælge at være medlem af et kirkesamfund, og så betale for det, men hvad er hele kristendommen?
    # 625 mener, at der kan være en rækkefølge i dåb og tro. Små børn kan naturligvis ikke tro, men det kan have betydning senere, at de får fortalt, at Kristus er deres frelser. For en voksen kan det også have betydning, at man bliver døbt. Jvnf. hvad jeg tidligere skrev om handlinger, men ellers er sådanne overvejelser ligegyldige.
    Den kristne kirke fra begyndelsen – med splittelserne – har set nødvendigheden i at have regler for at holde styr på folk. Derfor skal man ikke gå så voldsomt op i disse formaliteter, men bare tænke på Peters svar. Så kommer resten af sig selv.
    Venlig hilsen
    Søren Hansen
    Del Link til dette indlæg
    shansen4
    2 år siden

    Bor her

    Registreret:
    14. maj 2007

    Indlæg: 832

    Kan man være kristen uden at være døbt?

    Læs artiklen bag debatten her: Kan man være kristen uden at være døbt?
    Hvis eller forfatteren anerkender Paulus' apostolat, så fremgår det af ApG 9,18, at Paulus blev døbt som noget af det allerførste efter hans omvendelse.
    Del Link til dette indlæg
    Anonym
    2 år siden

    Veteran

    Registreret:
    8. juni 2010

    Indlæg: 69574

    Re: Kan man være kristen uden at være døbt?

    Læs artiklen bag debatten her: Kan man være kristen uden at være døbt?
    ja - hvis Paulus blev døbt EFTER sin omvendelse, så siger det

    vel noget en naturlig FØLGE af noget andet,

    dette andet er OMVENDELSE

    fra at være ikke troende

    til at VÆRE troende

    Sjovt nok gik Paulus ikke selv så meget op i at være den der døbte andre.


    javascript:void(0)
    Del Link til dette indlæg
    Anonym
    2 år siden

    Veteran

    Registreret:
    8. juni 2010

    Indlæg: 69574

    Re: Kan man være kristen uden at være døbt?

    Læs artiklen bag debatten her: Kan man være kristen uden at være døbt?
    hvis et menneske føler sig som kristen, må han/hun vel lade sig døbe for at komme ind i "flokken".

    men er det rigtigt af os når vi bestemmer for vorres børn, at de skal være kristne (barnedåben)Eller skal børnene komme af sig når de mener at de er kristne, og så lade sig døbe?
    Del Link til dette indlæg
    rumspringa
    2 år siden

    Ny

    Registreret:
    8. juni 2010

    Indlæg: 10
    flexblock
    Kristendom.dk har inviteret teologer og repræsentanter fra forskellige kirker og kristne organisationer til at besvare de spørgsmål, som sendes til "Spørg om kristendom". Alle svar i "Spørg om kristendom" giver udtryk for panelisternes egen holdning, ikke for hvad kristendom.dk mener.
    flexblock

    Stil et spørgsmål

    Kategori (vælg en af de nedenstående kategorier) *


    *


    *


    *


    NB: Alle felter med * skal udfyldes

    flexblock
    splitblock

    Få viden om kristendom i din indbakke

    flexblock
    splitblock
    flexblock

    De svarer


    flexblock

    Stil dit eget spørgsmål til kristendom.dk

    Kategori (vælg en af de nedenstående kategorier) *


    *


    *


    *


    NB: Alle felter med * skal udfyldes

    flexblock
    flexblock
    flexblock
    flexblock
    flexblock
    splitblock
    flexblock
    flexblock
    splitblock
    flexblock