Send artiklen Menighedsrådet har brug for et etisk kodeks til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Menighedsrådet har brug for et etisk kodeks

Mange steder vil medlemmer af menighedsrådet også være frivillige medarbejdere i forskellige dele af kirkens liv. Og det er godt. Men det kan også byde på udfordringer. Dem skal menighedsrådet have tacklet, før de kan udvikle sig til problemområder, som viser uprofessionelle arbejdsrutiner, skriver ledelsesrådgiver Poul Langagergaard. -

- - Foto: Julia Freeman-Woolpert

Emneord for denne artikel

etik | menighedsråd | menighedsrådsvalg | samarbejde
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Det er en god idé, at menighedsrådet drøfter et etisk kodeks, som man gerne vil forpligte hinanden på, skriver ledelsesrådgiver Poul Langagergaard i sin blog

Når et MR skal træde i karakter som råd og tage fat på arbejdet, så er der to vigtige forhold, der må afklares - og bedst inden konstitueringen:

- MRs forretningsorden
- Værdier og etisk kodeks for MR og dets arbejde.

Det første har jeg tidligere behandlet på denne blog. Det sidste er temaet her.

Mange steder vil medlemmer af MR også være frivillige medarbejdere i forskellige dele af kirkens liv. Og det er godt. Men det kan også byde på udfordringer. Dem skal MR have tacklet, før de kan udvikle sig til problemområder, som viser uprofessionelle arbejdsrutiner.

Annonce
Kommandovejene til og fra MR må klargøres. Hvem informerer medarbejderne efter et MR, og hvad kan der informeres om?
Normalt sker dette via kontaktpersonen, som er personaleansvarlig og i dennes fravær af formanden. Men det er helt klart, at hverken MRs øvrige medlemmer eller medarbejderne ellers må være så umodne, at man søger at pumpe hinanden - evt. for referat af interne drøftelser i MR - uden om de professionelle informationskanaler.

Det er altid en god ide med stor åbenhed. Derfor bør de enkelte medarbejdere også have sendt det åbne referat fra MRs møder.

Efterfølgende kan kontaktpersonen så tage relevante punkter op til uddybende behandling. Men ikke hvem som helst andre i MR, for det kan meget hurtigt give signalforvirring. Og i det mindste aldrig uden aftale.

Det er en god idé, at MR drøfter et etisk kodeks, som man gerne vil forpligte hinanden på i MR. Et sådant etisk kodeks kan måske nok omhandle "selvfølgeligheder" - men sådanne kan ofte være gavnlige at få sat ord på i fredstider.

Det kunne f.eks. handle om

- gensidig information af MRs enkelte medlemmer, så snart man "hører noget" på vandrørene
- åbenhed og loyalitet mod trufne beslutninger - også hvor man måske selv ved mødet sad inde med en mindretalsholdning
- at MRs medlemmer taler til hinanden og ikke om hinanden, og at man straks går til den relevante person, når der er et eller andet dem imellem. Intet MR-møde bør anvendes til uprofessionel fnidder mellem enkeltmedlemmer!
- hvordan man træffer beslutninger og drager konklusioner på baggrund af udvalgenes indstillinger, så sagen er forsvarligt oplyst uden det nødvendigvis indebærer, at alle medlemmerne skal lufte deres kæpheste hver gang!
- hvordan der kan ageres mellem møderne, når der måske skal træffes en hastebeslutning? Helt konkret kunne en mail-kultur være aktuel, så man klargør hvor lang svartid der forventes på en mail-forespørgsel til MR.

Desto bedre MR er forberedt, desto bedre vil arbejdet lykkes og afspejle den seriøsitet og professionalisme, som dette stykke nær-demokrati i kirken fortjener!
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med kristendom.dk og vind en iPod Nano

Hold mig opdateret

flexblock

Få viden om kristendom i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

Stil dit eget spørgsmål til kristendom.dk

Kategori (vælg en af de nedenstående kategorier) *


*


*


*


NB: Alle felter med * skal udfyldes

flexblock

flexblock
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​