Kirken ikke kan komme uden om internettet, når den fremover skal tænke i kirkemodeller og mission, skriver ph.d.-studerende Peter Fischer-Nielsen i sin blog fra missionskonference i Århus
Ph.d.-studerende Peter Fischer-Nielsen blogger dagligt fra konferencen Church and Mission in a Multireligious Third Millennium, som finder sted på Århus Universitet den 27.-29. januar. Her er et af hans indlæg:
Så startede
konferencen for alvor for dem, der var mødt om med ønsket om at blive klogere på kirken i cyberspace. Eftermiddagens
paper session bød på fire præsentationer af forskningsprojekter indenfor dette felt.
Engelske Tim Hutchings satte fokus på de såkalde cyberkirker, som han i de seneste år har fulgt tæt. Gennem indgående studier af dette lidt eksotiske fænomen konkluderer han, at der er tale om en levende og voksende bevægelse, som matcher tidens netværksindividualisme. Samtidig med at der er tale om noget nyt og helt anderledes end traditionelt kirkeliv, viser hans forskning dog også, at cyberkirkerne har en tendens til at ville kopiere og genskabe de traditionelle former og symboler online.
Et andet perspektiv præsentede den danske præst og ph.d.-studerende Christian Grund Sørensen i sit paper. Ved hjælp af retorikken og
persuasion teori argumenterede han for, at computeren og internettet har mange fordele i kirkens kommunikation i dagens samfund.
Den dansk-svenske professor Jørgen Straarup præsenterede et helt nyt svensk forskningsprojekt i avatarer. I løbet af de næste tre år skal han og
Stefan Gelfgren (der taler fredag) forske i brugen af avatarer på internettet i religiøs sammenhæng. De vil undersøge, hvordan denne brug passer ind i teorier om sekularisering og individualisering.
Endelig præsenterede jeg selv et paper om folkekirkens præster og deres brug af internettet. Jeg argumenterede for, at man ikke får et retvisende billede af internetmediets betydning for folkekirken, hvis man udelukkende ser på de hjemmesider, der er blevet produceret af folkekirken. På præsteniveau har internettet fået en massiv betydning og påvirker det daglige præstearbejde i stigende grad.
Cybertemaet fortsætter i morgen med et foredrag af den norske medieprofessor Knut Lundby og en panel-session om kirken og de sociale medier. Indtil videre må konklusionen være, at kirken ikke kan komme uden om internettet, når den fremover skal tænke i kirkemodeller og mission.
Peter Fischer-Nielsen
Århus, 28. januar 2010