For at debattere skal du være logget ind. Indtast din e-mailadresse og adgangskode herunder. Hvis ikke du har et login, skal du vælge "Nej, jeg er ny bruger".
Send artiklen Kritik af OL-komité for uddeling af kondomer til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kritik af OL-komité for uddeling af kondomer

De Olympiske Lege i Vancouver 2010.Fra åbningsceremonien på BC Place Stadium i Vancouver i Canada den 12 februar 2010. Formanden for den olympiske komité Jacques Rogge taler, mens John A. Furlong, formand for planlægningskomitéen i Vancouver står ved siden af og lytter. -

- JIM HOLLANDER/Scanpix Denmark

Annonce flexblock
flexblock

TEMA: Sport og religion

  • Hvordan hænger sport og religion sammen?
  • Hvad er holdningerne til bøn på banen?
  • Må spillerne overhovedet vise deres religiøsitet?

Læs hele temaet her
flexblock

Her er artiklen i temauniverset

flexblock

Det mente Pave Pius XII om sport

"Når det er styret ordentligt, kan sport udvikle karaktergenskaber, gøre en mand modig, gøre...

Læs mere
flexblock

OL-komiteens beslutning om at uddele 100.000 kondomer til OL-deltagerne møder modstand fra katolsk sportsforbund, der mener, at sport bør associeres med dydighed og disciplin

Rygter om druk og seksuelle udskejelser blandt atleterne ved De Olympiske Lege i Vancouver har fået et katolsk sportsforbund til at udsende en formaning til de katolske atleter. Formanden for Catholic Athletes for Christ (Katolske atleter for Kristus), Ray McKenna, er rykket ud med en appel til de katolske deltagere om at opføre sig dydigt og holde sig på troens grund. Det skriver den katolske hjemmeside Catholic News Agency.

Den canadiske presse kunne rapportere, at arrangører havde uddelt 100.000 kondomer til OL-deltagerne, og at der angiveligt havde været mange affærer mellem atleterne i den olympiske landsby.

Journalisten Mike Celizic fra MSNBC mener, at det er en helt fair beslutning fra OL-komiteens side, eftersom det er uundgåeligt, at der vil være mange affærer i den olympiske landsby.

- Beboerne i landsbyen er unge, meget vitale og er indbegrebet af fysisk tiltrækning. I sådan et miljø er det lige så naturligt at flirte som at trække vejret, mener Celizic.

Annonce
Ifølge Celizic har OL-komitéen opført sig som en ansvarlig forælder, idet den både har opfordret til sikker sex og derudover har informeret om alkohol, stoffer samt HIV og AIDS.

Men McKenna mener ifølge Catholic News Agency, at komitéen sender et forkert signal, og at de vilde udskejelser modsiger det olympiske ideal om disciplin:

- Distributionen af kondomer peger på netop denne livsstil og sender det budskab, at en sådan livsstil er i orden og at man ligefrem opfordrer til det i den olympiske landsby, udtaler McKenna.

På den baggrund anmoder McKenna om, at man viser mere hensyn til de religiøse atleter.

- Hvis man opmuntrer til at uddele kondomer, skal der i det mindste også være opmuntring til, at man praktiserer sin tro ved disse begivenheder, udtaler McKenna.

Ifølge McKenna associerer mange mennesker i dag sport med laster, men sporten er tidligere blevet karakteriseret af dyder.

- De værdier der er i overensstemmelse med sporten, blev opfattet som identiske med dem, som skaber et menneske med integritet og tro, udtaler McKenna med henvisning til Pave Pius XII.

McKenna har bedt de katolske atleter om at holde sig til troen, hengive sig til bønnen og ofte at modtage sakramenter og holde læsninger. Desuden mener han, at det ville være en god idé at udvikle et discipelskab, hvor en spirituel mentor hjælper dem på vej og styrer dem udenom fristelserne uden for arenaen.

Vrede over russisk dom for blasfemi

kardinal efterlyser nadverfællesskab

Præst: Gud straffer USA for gudløshed

Amerikanere: Jesus vender tilbage inden for 40 år

Sneijder: Livet er lettere som katolik

Paven kom nærmere Gud gennem smerte

Tyske biskopper tipper om VM

Wrestling er forum for kristen tro og forkyndelse

Protester mod scanningsbillede af Jesus

Brasilianske baptister vil omvende nordkoreanske fodboldfans

Engelske kirker føler sig ignoreret i mediebilledet

Victorias beslutning forarger i den svenske kirke

Japanere viet af robot

Kristne føler sig krænkede over roman

Præst: Hvad ville Jesus have sagt til Tiger Woods?

Tilbagegang i amerikansk kirkegang mindre end forventet

Cubas ærkebiskop kritiserer systemet

Paven lover handling

Egyptens ti plager skyldtes klimaforandringer

Kristne tyskere raser over sextegning af Jesus

Præst: Satan står bag medieangreb på paven

Katolske nonner støtter sundhedsreform

Truende luthersk splittelse i USA

Kristen psykolog fyret for djævleuddrivelse

Topleder i Vatikanet nægter krav om afsked

Kritik af OL-komité for uddeling af kondomer

Mobiler skaber vækst i kenyanske kirker

Sværd og kvinder skal få mænd i kirke

Kristne protesterer mod reklamer for sidespring

Pave piskede sig selv

flexblock