For at debattere skal du være logget ind. Indtast din e-mailadresse og adgangskode herunder. Hvis ikke du har et login, skal du vælge "Nej, jeg er ny bruger".
Send artiklen Kristen psykolog fyret for djævleuddrivelse til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kristen psykolog fyret for djævleuddrivelse

Djævleuddrivelse.En kristen psykolog i den australske by Sydney har mistet sin bestalling efter at have praktiseret eksorcisme på sine klienter. -

- colourbox.com

Annonce flexblock
flexblock

En australsk psykolog har fået inddraget sin bestalling efter at have udført eksorcisme på klienter med personlighedsforstyrrelser

Det australske psykologforbund har givet Mark Edward Tynan forbud mod at behandle klienter efter en opsigtsvækkende sag om djævleuddrivelse. Det skriver avisen Daily Telegraph.

Tynan, som er medlem af den kristne organisation Servants of Jesus (Jesu Tjenere) har behandlet sine klienter ved hjælp af bøn, visualisering og rekonstruktion af traumatiske barndomsoplevelser. Klienterne, der også er medlemmer af Servants of Jesus, har været nødt til at diskutere satanisk misbrug og overnaturlige hændelser. De lider af disassocierende personlighedsforstyrrelser, og det skønnes, at de nu er ekstremt psykisk sårbare. Efterfølgende har tre af klienterne klaget over behandlingen.

Ifølge psykologforbundet har Tynan sagt til menigheden, at en af klienterne var i Satans vold, og at hendes forældre havde overgivet hende til Satan.

Forbundet mener, at Tynan har begået en tjenesteforseelse og skønner, at han ikke er kvalificeret til at behandle klienter med multiple personligheder, idet hans praksis er baseret på kilder, der er "uhyggelige, bizarre, sadistiske og uden videnskabelig eller psykologisk merit."

Annonce
Selv udtaler Tynan følgende om sin praksis:

- I en konsultation har jeg nogle gange bedt sammen med klienten, for at se om, der var nogle dæmoner til stede og for at tilskynde dem til at gå væk i Guds navn. Jeg beder ikke dæmoner om at gå væk, medmindre jeg først har sikret mig, at klienten tror på dæmonernes eksistens.

Ud over det har Tynan ikke villet kommentere sagen. Lederen af Servants of Jesus, Simon Black, har heller ikke villet udtale sig om sagen, eller om hvordan den påvirker menigheden.

Vrede over russisk dom for blasfemi

kardinal efterlyser nadverfællesskab

Præst: Gud straffer USA for gudløshed

Amerikanere: Jesus vender tilbage inden for 40 år

Sneijder: Livet er lettere som katolik

Paven kom nærmere Gud gennem smerte

Tyske biskopper tipper om VM

Wrestling er forum for kristen tro og forkyndelse

Protester mod scanningsbillede af Jesus

Brasilianske baptister vil omvende nordkoreanske fodboldfans

Engelske kirker føler sig ignoreret i mediebilledet

Victorias beslutning forarger i den svenske kirke

Japanere viet af robot

Kristne føler sig krænkede over roman

Præst: Hvad ville Jesus have sagt til Tiger Woods?

Tilbagegang i amerikansk kirkegang mindre end forventet

Cubas ærkebiskop kritiserer systemet

Paven lover handling

Egyptens ti plager skyldtes klimaforandringer

Kristne tyskere raser over sextegning af Jesus

Præst: Satan står bag medieangreb på paven

Katolske nonner støtter sundhedsreform

Truende luthersk splittelse i USA

Kristen psykolog fyret for djævleuddrivelse

Topleder i Vatikanet nægter krav om afsked

Kritik af OL-komité for uddeling af kondomer

Mobiler skaber vækst i kenyanske kirker

Sværd og kvinder skal få mænd i kirke

Kristne protesterer mod reklamer for sidespring

Pave piskede sig selv

flexblock