Send artiklen DF: Vi er ikke ukristelige over for udenlandske hjemløse til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

DF: Vi er ikke ukristelige over for udenlandske hjemløse

Den frivillige indsats, der ydes over for hjemløse, er på mange måder priværdig, men hvis vi gør det alt for atttraktivt for illegale udenlandske hjemløse at være her, skaber vi et problem, mener udlændingeordfører Martin Henriksen (DF)

- Jens Nørgaard Larsen/Scanpix

Fakta

Citat:

Præsten Svend Løbner
Læs mere
flexblock
2 debatindlæg Hold mig opdateret

"Man kan pakke det ind i nok så mange fine ord. Men man burde snarere sige til de østeuropæiske lande, at de ikke skal eksportere deres sociale problemer til Danmark," siger udlændingeordfører Martin Henriksen (DF)

Præsten Svend Løbner kritiserer Dansk Folkeparti for at udvise en ukristelig holdning over for udenlandske hjemløse, fordi partiet kræver hjemløse uden legal opholdstilladelse udvist af landet.

Udlændingeordfører Martin Henriksen (DF) svarer igen på kritikken:
Har du en kommentar til Svend Løbners kritik? Er det ukristeligt at kræve udenlandske hjemløse uden opholdstilladelse vist ud af landet?

"Jeg tror ikke, at Løbner har forstået pointen. Der er afsat midler til nødherberger og dermed en bevilling til en akutsituation. Når der er koldt, skal man kunne søge husly. Ingen skal ligge og fryse ihjel på gaden, når man er i Danmark. Dansk Folkeparti har til gengæld blokeret for det, som regeringen lægger op til, nemlig en flerårig bevilling til at hjælpe udenlandske hjemløse. Det vil sige, at man udsteder en form for huslygaranti 4 år ud i tiden. Men så er det jo ikke længere en akutsituation, så er det et permanent tilbud for udenlandske hjemløse, der opholder sig illegalt i Danmark."

Strider det imod kristne værdier at kræve udenlandske hjemløse vist ud af landet?

"Nej. Jeg vil i al stilfærdighed pege på, at antallet af udenlandske hjemløse presser de danske hjemløse, som ikke kan nås af de sociale myndigheder. Min prioritering er først og fremmest danske hjemløse, de hjemløse, som har meget få ressourcer. Østeuropæiske og afrikanske hjemløse har trods alt haft ressourcer til at rejse hele vejen gennem Europa og helt op til Danmark."

"Den frivillige indsats, der ydes over for hjemløse, er på mange måder prisværdig, men hvis vi gør det alt for attraktivt for udenlandske hjemløse at være her, skaber vi et problem. Og så kan man pakke det ind i nok så mange fine ord. Men jeg synes snarere, at man skulle sige til de østeuropæiske lande, at de ikke skal eksportere deres sociale problemer til Danmark."

FACEBOOK: Bliv ven med kristendom.dk og vind en iPod Nano

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

DF: Vi er ikke ukristelige over for udenlandske hjemløse

britt, publiceret d.07/02 13:22 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: DF: Vi er ikke ukristelige over for udenlandske hjemløse
Pyh! en lettelse: "Ingen skal ligge og fryse ihjel på gaden, når man er i Danmark".
Jeg var da lige ved at tro, det kristelige folkeparti ser stort på alle andre end lige præcis danskere, når det kommer til barmhjertighed og næstekærlighed.
Lignelsen om den barmhjertige samaritaner kan bare ikke omskrives eller misforstås: Ser du et menneske, der lider nød, og som vil dø uden hjælp, ja, så griber du omgående ind og hjælper. Samaritaneren var ikke uden menneskekundskab. Han var klar over, at han måtte sikre sig, at den sårede ville få en god behandling på herberget. Derfor lovede han flere penge på hjemvejen.
Del Link

Sv. DF: Vi er ikke ukristelige over for udenlandske hjemløse

Mads, publiceret d.08/02 09:05 (for 3 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: DF: Vi er ikke ukristelige over for udenlandske hjemløse
britt skrev:
Pyh! en lettelse: "Ingen skal ligge og fryse ihjel på gaden, når man er i Danmark".
Jeg var...


Det er jo alt sammen så godt og så smukt og så menneskeligt. Men ligger der 100 hjemløse, som er desperate mennesker, der vil gøre alt for at få lidt ekstra penge, vil du så fx invitere dem alle indenfor i dit hus? Vær god mod din næste ja, men problemet ligger jo i de lande der ikke har en regering der er kompetent nok til at tage sig af deres egen befolkning. Vi kan ikke rede verden... desværre...
Del Link

flexblock

Få viden om kristendom i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​